Item number  109bev3072rtMFR number  BEV-30-72R
for details
Usually Ships in 2-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Bowl dimensions: 14" x 16" x 12"
  • Splash mounted outlet and gooseneck faucet
UPC Code:400010514991
Works With
Advance Tabco BEV-30-72R Specs
Shipping Weight
300 lb.
Length
72 Inches
Height
45 1/2 Inches
Bowl Depth
12 Inches
Bowl Front to Back
16 Inches
Beverage Tables
Advance Tabco BEV-30-72R Details
This Advance Tabco BEV-30-72 enclosed base beverage table is the perfect way to organize hot and cold beverage centers at server stations or in cafeteria type settings. It features a 10" high full length backsplash with a standard outlet for plugging in coffee brewers or cold beverage dispensers. Two undershelves provide ample storage space for back up mugs, glassware, dinnerware, or trays.
The beverage table's countertop is made of heavy duty 14 gauge type 304 series stainless steel that is polished to an eye-catching mirror finish, while the body is made of 18 gauge type 304 series stainless steel. The countertop is furnished with an embossed no-drip offset edge, which helps contain drips and spills and channels them into the table's built in urn trough. The Advance Tabco BEV-30-72 enclosed base beverage table also includes a 14" x 16" x 12" sink with a splash mounted gooseneck faucet.
Overall Dimensions:
Length: 72"
Width: 30"
Height: 45 1/2"
Work Surface Height: 35 1/2"
Backsplash Height: 10"